Koło Pszczelarzy - Bielsko-Biała

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail


Miejskie Koło Pszczelarzy w Bielsku-Białej

Skład Zarządu

 1. Zbigniew Łaskawski Prezes (tel33/4966036)
 2. Stanisław Bojdys Za-ca Prezesa (Tel.664994876)
 3. Czesław Folek Skarbnik (Tel 602871886)
 4. Józef Kempys
 5. Czesław Goral
 6. Ryszard Szymański
 7. Jan Rubis

KOMISJA REWIZYJNA

 1. Ludwik Twardzik Przewodniczący (tel.509643829)
 2. Czesław Sowa
 3. Augustyn Schabikowski

DELEGACI NA WALNY ZJAZD ZWIĄZKU PSZCZELARZY PODBESKIDZIA ''BARTNIK'

 1. Zbigniew Łaskawski
 2. Ludwik Twardzik
 3. Czesław Folek
 4. Stanisław Bojdys
 5. Ryszard Szymański

Opiekun Koła z ramienia "BARTNIKA" Zbigniew Łaskawski

Aktualności:

 1. Umowy na sprzęt z dofinansowania podpisywane będą w biurze "Bartnika" od połowy stycznia 2018 roku
 2. Kurs pszczelarski rozpoczyna się 27 stycznia o godz 10 w siedzibie "Bartnika" szczegóły tel.33/8164536
 3. 60-cio lecie naszego Koła rozpoczęliśmy 11 listopada o godz 11.00 Mszą świętą w Kościele N.M.P.K.P. w Bielsku-Białej. Po mszy  spotkaliśmy się w kawiarence pod kościołem na uroczystym obiedzie połaczonym z wręczaniem medali, odznak i dyplomów przez prezydenta PZP Pana Tadeusza Sabata , prezesa BZP "Bartnik" Andrzeja Walewskiego oraz Naszego Prezesa. Dziekujemy Wszystkim  którzy przyczynili się do organizacji obchodów.
 4. Zamówienia na matki i odkłady , sprzęt oraz kurs pszczelarski i środki warozobójcze zgłaszamy: na rok 2018 do 29 września br , a na rok 2019 do 30 kwietnia 2018 r.
 5. Projekty na dofinansowanie na 2018 i 2019 rok składane będą w oparciu o ilości rodzin opłaconych do 29 września 2017 roku
 6. Nadpłata za matki i odkłady wypłacana bedzie od październikowego spotkania.
 7. Informujemy , iż na etykietach produktów z pasieki należy umieszczać dopisek niestandaryzowany
 8. Zdjęcia z uroczystości poświęcenia Sztandaru , oraz przekazania Sztandaru pod opiekę Zarządowi , można obejrzeć na portalu społecznościowym "GWIAZDKA CIESZYŃSKA"

Kontakt z Kołem
Spotkania odbywają się o godzinie 1700 przy ul. Komorowickiej 12 , w Bielsku-Białej w pierwszym półroczu w drugi i czwarty czwartek  miesiąca, a w drugim półroczu tylko w drugi czwartek

Informacje o Kole (historia)
Miejskie Koło Pszczelarzy w Bielsku-Białej powołane zostało do życia 10 listopada 1957 roku na Walnym Zebraniu Członków Komitetu Organizacyjnego w oparciu o działające w obrębie Bielska i Białej (wcześniej odrębne miasta) Koła ze Starego Bielska, Kamienicy, Aleksandrowic, Mikuszowic i Mazańcowic. Koło które nosiło wówczas nazwę Zwiazek Pszczelarzy Województwa Katowickiego Koło Miejskie Miasta Bielska -Białej miało siedzibę w Bielsku-Białej przy ul. Zamkowej i zrzeszało 16 pszczelarzy posiadajacych 171 rodzin pszczelich. W 1983 roku Koło zrzeszało rekordową ilość 357 Pszczelarzy i 3341 rodzin pszczelich, wiazało się to w dużej mierze z wprowadzoną reglamentacją cukru. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku gdy pojawiła się "waroza" ilość pszczelarzy jak i rodzin zmniejszyła się o ponad 50%. Obecnie Koło funkcjonuje w strukturach Beskidzkiego Zwiazku Pszczelarzy "BARTNIK" w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 12, zrzeszajac średnio 80-ciu Pszczelarzy z terenu Bielska-Białej i Powiatu bielskiego, posiadajacych około 1900 rodzin pszczelich. Pierwszym prezesem był Józef Rzegocki, a następnym Antoni Gwiżdż, który będąc jeszcze instruktorem Powiatowego Związku Pszczelarzy w 1946 roku zainicjowałprzy wsparciu m.in. Naszego wieloletniego prezesa Lesława Krajniaka utworzenie trutowisk w Brennej i Wapienicy, na których hodowcy z Cieszyna i Bielska, w oparciu o linie zarodowe "SKLENAR" i "DOBRA" uzyskali nową linie pszczół "BESKIDKA".                                                                                                                                                  Pszczelarze Naszego Koła aktywnie brali udział w organizowanych w Bielsku-Białej w 1997 roku" Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza" i w 2005 roku "Regionalnym Dniu Pszczelarza Podbeskidzia".                                                                             23 listopada w Kościele N.M.P. Królowej Polski Ksiądź Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel poświęcił, ufundowany przez Naszych Pszczelarzy Sztandar Koła.                                                                                                  Od poczatku istnienia prowadzimy szeroko pojętą działalność edukacyjną, wspieramy Pszczelarzy w działaniach prowadzących do poprawy gospodarki pasiecznej i ochrony pszczół .Dokładne informacje dotyczące histori Koła oraz pszczelarstwa na terenie Podbeskidzia zawarte są w kronikach Koła i B.Z.P."BARTNIK"